Wzmacniacz lampowy vs. hybrydowy – porównanie

Wzmacniacz lampowy vs. hybrydowy – porównanie

Nie ulega wątpliwości, że wzmacniacz to jeden z ważniejszych elementów, jeśli chodzi o nasz zestaw grający. To właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się mocnymi i wyraźnymi dźwiękami, które trudno byłoby nam uzyskać, gdybyśmy nie zainwestowali w ten element. To też oznacza, że warto się zastanowić, na który z modeli powinniśmy się zdecydować, tak abyśmy mieli pewność, że to co dla siebie wybierzemy będzie spełniało nasze oczekiwania i będzie nam również odpowiadało pod względem ceny, którą przyjdzie nam za niego zapłacić.

Warto mieć świadomość, że te urządzenia są nam oferowane w różnych typach, a to oznacza, że musimy dokładnie poznać różnice między nimi.

Jak to wygląda?

Z jednej strony proponowane są nam wzmacniacze lampowe, z drugiej hybrydowe. Jak zawsze musimy mieć świadomość, że wszystko ma swoje mocne, jak i słabe strony, a więc tylko dokładne poznanie jednych i drugich da nam pewność, że dokonamy odpowiedniego wyboru i będziemy zadowoleni z tego, co zostało nam tutaj zaproponowane.

To też oznacza, że powinniśmy mieć świadomość, że wzmacniacz lampowy jest stosunkowo prosty w budowie, a do tego ma niewiele elementów aktywnych. Jeśli znowu chodzi o wzmacniacz hybrydowy, to tutaj mamy do czynienia z rozbudowanym układem, dzięki czemu jest on w stanie uzyskać lepsze wyniki. Ale czy faktycznie będą one dobrze się spisywały w domowych warunkach, w jakich planujemy korzystać z naszego wzmacniacza?

Jakie są plusy i minusy?

Jeżeli chodzi o wzmacniacze hybrydowe, to są one tańsze od lamp, zajmują mniej miejsca, mają mniejszą stratę ciepła, jak również są odporne na wstrząsy i wibracje.

Znowu do ich minusów należy zaliczyć fakt, że są bardziej złożone i wymagają odpowiedniego sprzężenia, aby zminimalizować zniekształcenia. Dodatkowo są wrażliwe na skoki napięcia, a jeśli dojdzie do ich przesterowania to gwałtownie będą odcinać sygnał. No i wymiana zużytych elementów nie będzie należała do najprostszych.

Jeśli znowu bierzemy pod uwagę wzmacniacz lampowy, to musimy wiedzieć, że nie ma konieczności stosowania pętli ujemnej, aby zmniejszyć zniekształcenia, jak również nie trzeba się aż tak bardzo przejmować przesterowaniem. Dodatkowo są odporne na zmianę napięcia, a ich parametry funkcjonują bez względu na temperaturę. Oferują nam również większą dynamikę, transformator chroni głośniki, jeśli dojdzie do uszkodzenia którejś z lamp, a jej wymiana jest niezwykle prosta.

W przypadku minusów mówimy o droższym sprzęcie, który wymaga większych napięć zasilających, a więc też zużywa większą moc. Musimy się zastanowić, która z propozycji jest dla nas najlepsza. Jedno jest pewne, musimy unikać korzystania z najtańszych wzmacniaczy, bo to z pewnością nigdy się nie sprawdzi.

Wzmacniacz