Muzyka hi-res – Co warto o niej wiedzieć?

Muzyka hi-res – Co warto o niej wiedzieć?

Jeżeli lubimy słuchać muzyki, to z pewnością zależy nam na tym, aby jakość dźwięku była jak najlepsza i żeby nie była niczym zakłócana. Dlatego też szukamy rozwiązań, które pozwolą nam się cieszyć takim brzmieniem, na jakim najbardziej nam zależy.

To też oznacza, że wielu ludzi zainteresowanych jest muzyką hi-res, a więc taką, która prezentuje wyższą jakość zapisu, niż ta z którą zazwyczaj możemy się spotkać, gdy słuchamy utworów z płyty CD.

Ludzki słuch też się męczy

Warto sobie zdawać sprawę z tego, że nasz słuch jest tak skonstruowany, że jesteśmy w stanie słyszeć jedynie dźwięki na określonej częstotliwości.

Co więcej, będzie się to zmieniało z wiekiem, ale również im dłużej będziemy słuchać muzyki, tym nasze uszy będą coraz bardziej zmęczone, a co się z tym wiąże, tym coraz mniej niuansów będziemy mogli wychwycić. To też oznacza, że przeprowadzono na ten temat liczne badania.

Jak się okazuje, nawet jeśli będziemy korzystali z muzyki hi-res, to i tak może się okazać, że jest ona odtwarzana na takiej częstotliwości, że nasze uszy nie będą w stanie wychwycić tych niuansów. Nie mniej, jeśli skorzystamy z materiału hi-res, może się okazać, że nasze ucho nie wychwyci zniekształceń, które będą się pojawiały, a to będzie oznaczało, że będziemy mieli wrażenie płynniejszego dźwięku.

To też oznacza, że warto się zastanowić czy faktycznie ta muzyka hi-res jest nam aż tak bardzo potrzebna, skoro te różnice są niewielkie, a jednocześnie zajmuje ona znacznie więcej miejsca, niż utwory nagrane w niższej częstotliwości.

Dla niektórych jest bardzo ważna

O ile dla przeciętnego słuchacza muzyka hi-res nie będzie miała wielkiego znaczenia, bo nie będzie ona dawała nam aż takiej różnicy w dźwiękach.

Tym bardziej, że rzadko słuchamy muzyki w miejscach, w których nie byłoby jakichś zakłóceń z otoczenia, o tyle może się ona okazać niezwykle ważna dla ludzi, którzy pracują w studiu nagraniowym i faktycznie pracują z dźwiękami. Im wysoka rozdzielczość będzie potrzebna, bo tylko wówczas będą w stanie usunąć szumy, zniekształcenia, jak i będą mogli ustalić odpowiednią głośność dla poszczególnych partii.

Jak widać o ile nie wszystkie rozwiązania mogą być przydatne dla zwykłego słuchacza, o tyle dla profesjonalisty pracującego na dźwiękach, mogą być one bardzo pomocne. Dlatego też warto wiedzieć w czym może nam pomóc muzyka hi-res i kiedy na pewno będzie opłacało się z niej korzystać.

Nowoczesna technologia Sprzęt stereo