Jak zminimalizować wpływ jittera na brzmienie utworu?

Jak zminimalizować wpływ jittera na brzmienie utworu?

Na to, jak działają nasze sprzęty, wpływ ma wiele różnych czynników. Jedne będziemy w stanie zmienić, na inne nie będziemy mieli wpływu. Jednak prawda jest taka, że im większa będzie nasza wiedza na ich temat, tym mniej będziemy się przejmowali tym, czego nie możemy zmienić, a jednocześnie tym szybciej wprowadzimy poprawki tam, gdzie będzie to możliwe.

Dlatego też warto zapoznać się z podstawowymi określeniami, które się tutaj pojawiają, bo tylko wówczas będziemy w stanie powiedzieć, że rozumiemy o czym mówimy i że nie jesteśmy w tym temacie aż takimi laikami, jakby mogło się wydawać.

Określenie jitter

Przede wszystkim warto tutaj powiedzieć, że z określeniem jitter będziemy mieli do czynienia, gdy będzie się pojawiało odstępstwo chwil czasowych prawdziwego sygnału od stanu idealnego. Tak naprawdę może on wskazywać na wiele różnych problemów, które związane są z zegarem w obwodach elektrycznych.

Ważne jest to, aby mieć tutaj świadomość, że jest sporo różnych źródeł jittera, a to oznacza, że nie zawsze będziemy je potrafili szybko i bez problemów określić. Może się on pojawiać na zasilaczu, co będzie związane z przepływem prądu i zakłócaniem pracy takiego zegara. Co więcej może się także pojawiać na rezonatorach kryształowych, ale tutaj poziom jittera będzie wynikał z natury takiego układu i po prostu nie da się go uniknąć, więc nic nie będziemy mogli z tym zrobić.

Może on za to rosnąć wraz z upływem czasu i wzrostem temperatury. Do jego powstawania mogą się także przyczyniać układy magnetyczne, które znajdują się na płytce.

Jak możemy go poprawić?

Dobra wiadomość jest taka, że w wielu przypadkach możemy zmniejszyć skalę jittera, jeśli tylko będziemy w stanie poprawić schemat płytki.

Dzięki temu będziemy mogli zmniejszyć jego występowanie, ale jednocześnie nie będziemy musieli obawiać się, że zwiększą się koszty materiałów, a więc i cena, jaką przyjdzie zapłacić za całe urządzenie. Duże znaczenie może mieć tutaj kontrola położenia i terminacji długości ścieżek. Na zmniejszenie jittera wpływ może mieć również odpowiednie ułożenie warstw płytki.

W takim przypadku sygnały o małych amplitudach powinny biec przez jej środkowe warstwy. Pomóc także może izolacja zasilania, bo będzie mniej zaburzeń na linii zegar – zasilacz. Warto wiedzieć czym jest jitter, na co wpływa i w jaki sposób można próbować zmniejszyć jego skalę.

Nie zawsze jest to możliwe, ale w wielu sytuacjach możemy mieć na to wpływ, dlatego tam gdzie jest to możliwe, powinniśmy próbować to poprawić.

Wzmacniacz