Jeżeli inwestujemy w dobrej jakości sprzęt grający, to z pewnością chcemy mieć gwarancję, że wszystko będzie brzmiało tutaj dokładnie tak jak powinno i że nie będziemy zawiedzeni dźwiękami, które będą do nas docierały. To też oznacza, że poza samym sprzętem, powinniśmy również skupić naszą uwagę na przewodach, z których będziemy korzystać. One wbrew pozorom również mają ogromny wpływ na to, jak będzie działał nasz sprzęt i jaki finalnie dźwięk będzie docierał do naszych uszu. To oznacza, że powinniśmy wiedzieć, jakie są tutaj propozycje i dlaczego to gniazda i wtyki XLR są najczęściej wybierane przez prawdziwych miłośników dobrego brzmienia.
To jest ustalone
Warto wiedzieć, że konstrukcja wtyków i gniazd jest uregulowana i praktycznie nie mamy tutaj co liczyć na jakieś zaskoczenie. Zazwyczaj są nam proponowane złącza 3-pinowe, ale istnieją również rzadziej spotykane 4- i 5-pinowe. Jeśli chodzi o te pierwsze, to musimy wiedzieć, że w tym przypadku wtyki XRL mają trzy przewodniki. Jednym płynie sygnał zgodny z fazą, w drugim sygnał w przeciwnej fazie, a trzeci jest powiązany z masą sygnałową danego urządzenia.
Dzięki temu mamy lepszą ochronę dźwięku przed zakłóceniami, które pochodzą z zewnątrz. Dodatkowo warto też wiedzieć, że takie rozwiązanie dobrze wpływa na transmisję sygnału i ostatecznie też na jakość brzmienia, które dociera do naszych uszu. Fakt, że możemy tutaj liczyć na wysoką jakość dźwięków, pozbawionych wszystkich niedoskonałości, które mogłyby nam odbierać radość ze słuchania muzyki sprawia, że ludzie niejednokrotnie decydują się na gniazda i wtyki XLR. Wiedzą, że dzięki nim otrzymają to, na czym najbardziej im zależy.
Ale są też minusy
Oczywiście zalety z jakimi możemy się spotkać, kiedy rozmawiamy na temat gniazd i wtyk XLR, to nie wszystko. Musimy się tutaj liczyć również z pewnymi minusami. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że są one sporo droższe od innych rozwiązań, z których możemy skorzystać. Co prawda zyskujemy tutaj lepsze i głośniejsze brzmienie, ale także musimy pamiętać o tym, że zapas dynamiki spada o 6 db, co niekoniecznie może nam się już podobać.
Trzeba się liczyć również z tym, że wymagają większej złożoności systemu audio, jak i mogą utrudniać dopasowanie pod kątem parametrów elektrycznych. Wszystko ma swoje plusy i minusy. To oznacza, że musimy się zastanowić czy chcemy mieć tańsze wtyki i gorszą jakość brzmienia, czy jednak wolimy zapłacić więcej za gniazda i wtyki XLR i mieć pewność, że to brzmienie będzie na najwyższym poziomie?.