Jeżeli jesteśmy na etapie poszukiwania nowego telewizora, to z pewnością zastanawiamy się czy skorzystać z lepiej znanych, tańszych ale jednocześnie też trochę przestarzałych technologii, czy raczej powinniśmy się skoncentrować na tych modelach, które oferują nam najnowszą technologię, co da nam pewność, że jeszcze przez kilka lat będziemy mogli się cieszyć telewizorem, który będzie uważany za dobry pod kątem technologii, która została w nim wykorzystana. Możliwości jest sporo, dlatego warto zobaczyć jakie są mocne i słabe strony technologii OLED i czy warto nabywać telewizory, które nam ją oferują.
Poznajmy działanie
Zanim będziemy mogli z czystym sumieniem odpowiedzieć, że taka technologia nie spełnia naszych wymagań, najpierw musimy poświęcić trochę czasu na jej poznanie i sprawdzenie, jakie są różnice między nią a starszymi technologiami. Przede wszystkim warto powiedzieć, że w technologii OLED każdy piksel działa samodzielnie i jest osobno podświetlany, a więc nie mamy tutaj podświetlenia całej matrycy, tak jak to ma miejsce w przypadku technologii LED. To sprawia, że zyskujemy obraz w znacznie lepszej jakości, zwłaszcza jeśli chodzi o uzyskanie głębokiej czerni. Ponieważ piksele podświetlane są oddzielnie, mogą odpowiednio reagować na ciemne sceny, i nie mamy odcienia szarości, który pojawia się w telewizorach LED, właśnie z powodu oświetlania całej matrycy.
Ale czy to oznacza, że nie ma żadnych wad?
Musimy znać wady i zalety
Bardzo często podczas wybierania sprzętu, skupiamy się na jego plusach. W przypadku technologii OLED mówimy o niesamowitym odwzorowaniu kolorów, o głębokiej czerni, o niesamowitym kontraście. Wskazujemy na ostrość obrazu ruchomego, krótki czas reakcji, jak i fakt, że takie telewizory są bardzo cienkie i lekkie. Dodatkowo możemy patrzeć na ekran pod różnym kątem, a i tak zawsze będziemy wszystko świetnie widzieli. Ale pamiętajmy, że ma on również swoje minusy. Za telewizor w technologii OLED będziemy musieli więcej zapłacić, dodatkowo oferowane są one w mniejszej liczbie przekątnych, i sama ich żywotność jest krótsza, bo cały czas wypalają się szybciej niż telewizory z technologią LED.
Im więcej będziemy wiedzieli o najnowszych technologiach, o ich wadach i zaletach, tym łatwiej będzie nam powiedzieć czy chcemy z nich skorzystać, czy jednak wolimy starszą technologię, która jest lepiej dopasowana? Przecież ta nowa technologia będzie cały czas ulepszana, a więc będziemy mogli z niej skorzystać za kilka lat, gdy już wszystko będzie działało tak jak powinno.