Co to jest polaryzacja głośnika?

Co to jest polaryzacja głośnika?

Nie tylko wybór odpowiedniego sprzętu grającego będzie miał wpływ na to, czy będziemy mogli się w pełni cieszyć dźwiękami najwyższej jakości. Niezwykle ważne w tym wszystkim będzie również to, czy taki sprzęt zostanie odpowiednio podłączony i dopasowany do akustyki pomieszczenia, w którym został ustawiony. To też oznacza, że albo musimy naprawdę sporo się na ten temat dowiedzieć, albo powinniśmy poprosić kogoś, kto się na tym lepiej zna, o podłączenie tego naszego wymarzonego sprzętu.

Bo chociażby taka polaryzacja głośnika może w znacznym stopniu wpływać na dźwięk, który będzie do nas docierał.

O co chodzi?

Musimy mieć świadomość, że nasz sprzęt, a zwłaszcza głośniki mogą być podłączone na dwa sposoby. Z jednej strony możemy wykorzystać sposób tradycyjny, a więc plus na wyjściu wzmacniacza łączymy z plusem na wejściu kolumn, dzięki czemu mamy zwykłą polaryzację, a więc są one połączone w fazie.

Z drugiej strony możemy tutaj zastosować odwróconą polaryzację, co uzyskamy poprzez połączenie plusa na wyjściu ze wzmacniacza z minusem na wejściu kolumny. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, żeby wszystkie głośniki były połączone w ten sam sposób. Albo obydwa na normalnej polaryzacji, albo na odwróconej, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że odtwarzają one dźwięk dokładnie w taki sposób jak powinny.

Jeśli jeden będzie podłączony na normalnej fazie, a drugi na odwróconej, to możemy być pewni, że taka różnica w dźwięku będzie wyraźnie zauważalna.

Co tutaj jest ważne?

Zastanawiamy się, dlaczego tak ważne jest to, abyśmy w odpowiedni sposób podłączyli głośniki i żeby były one we właściwej polaryzacji? Warto wiedzieć, że jeśli wszystko zrobimy tak jak należy, to bardzo możliwe, że będziemy mogli wychwycić dźwięk o takiej samej polaryzacji, jak dźwięk na instrumentach czy wokalu, który będziemy odsłuchiwać. To oznacza, że będzie on dokładnie taki sam, jak ten, który został przechwycony przez mikrofon podczas nagrywania.

Dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób podłączyć nasze głośniki do wzmacniacza, a w tym może nam pomóc nie tylko, ktoś kto zna się na tym zagadnieniu, ale możemy to również zrobić samodzielnie, jeśli będziemy się kierować zaleceniami przekazanymi przez producenta. Z tego też powodu powinniśmy się zapoznać z instrukcją, która będzie dołączona do naszego sprzętu. Koniecznie zobaczmy jakie mamy tutaj możliwości, jak wygląda taka polaryzacja, jak należy jej dokonać i w jaki sposób sprawdzić, czy wszystko zrobiliśmy tutaj jak należy.

Od tego będzie zależał dźwięk, który będzie docierał do naszych uszu.

Głośniki